رفع تاتو و خالکوبی

چگونه می توان  خالکوبی  را از روی پوست محو کـــــــرد؟

 
حذف خال کوبی برای بیماران با لیزر پزشکی  انجـــــــام می شود، پرتو شدیدی از نور به طور قابل توجهی  خال کوبی را روشن و یا به طور کامل آن را حذف می کند، طول موج های مختلف نور برای حذف رنگ های متفاوت جوهر خال کوبی بکــار برده می شود. هنگامی که ذرات جوهر تاتو نور لیزر را جذب می کنند، باعث می شوند که به تکـــه بسیار بسیار کوچکی تبدیل یا شکسته شوند و سپس این تکه ها توسط  مکانیسم پاکسازی طبیعی بدن جذب می شوند.این روندپاکسازی طبیعی بدن  به طور کلی چند هفته بیشتر طول نمی کشد.  ذرات جوهــــر  بزرگتر به مراتب به درمان های متعددی احتیاج دارد.

حذف تاتو از طریق  مادون قرمز انعقــــادی  به این ترتیب است که از نور مادون قرمز می بایست برای رسیدن به لایه پوستکه حاوی جوهر تاتو است استفــاده کرد. ناحیه تحت درمان ممکن است بسته به رنگ جوهر استفاده شده در خـــــال کوبی تاول بزند.  با این حال، همه رنگ ها به روش  مادون قرمز انعقــــادی پاسخ می دهند.

چگونه می توان  درمانهای لیزری و مادون قرمز را با روش های دیگر حذف خال کوبی مقایسه کرد؟

گزینه های درمانی دیگر برای از بین بردن خال کوبی شامل  برش جراحی، درم ابریژن یا ( سنباده زدن) و لایه برداری های شیمیایی است.  این روش ها بیشتر تهاجمی تر و دردناکتر هستند، و اغلب منجر به اسکـــــار  می شوند.
برداشتن تاتو بوسیلۀ لیزر و مادون قرمز ایمن تر هستند چون غیرتهاجمی است و تنهاجوهر مورداستفاده در تاتو را هدف قـــرار می دهند.

درمان ها به چه شیبه هستند؟

برخی از بیماران احساسات خود را مانند نیش خفیف، مثل  ضربه محکم و ناگهانی باندلاستیکی بر روی پوست،  را به دنبال احساس آفتاب سوختگی را اظهار کـــرده اند. درمان های بسیاری به بی حس کننده نیاز ندارند. با این حال، بعضی از بیماران با بیحس کننده موضعی مانند یخ و یا کرم بی حس کننده راحت تر هستند. برای بعضی ها، تزریقبی حس کننده های موضعی  ممکن است سودمند باشد.

به چه تعداد درمان  احتیــــــــاج است؟

تعداد درمان های مورد نیاز برای حداکثـــــر بهبودبستگی به اندازه، محل، عمق و رنگ خال کوبی دارد. درمان باید به فـــاصله هفته 4–  6 انجــــام گیرد تا حداکثر رنگدانه های تاتو از روی بدن حذف شود.  جلسات درمان معمولا  10 الی 30 دقیقه بطول می انجــــــامد.

اکثر بیماران بهبود تاتو خود را مشـــاهده می کنند.بهبود می تواند کاملا چشمگیر باشد با این حال خالکوبی های بزرگ که توسط تاتوایست حرفه ای انجـــام گرفته است ممکن است به درمان های مختلفی برای نتایج مطلوب نیاز داشته باشد.

بعد از درمان پوست به چه شکل در خواهد آمد؟

پس از آنکه برداشتن خالکوبی توسط پزشک شما انجــام گرفت، ممکن است تغییر رنگ سفیدی در پوست رخ دهد، و رنگ ناحیه اطراف خالکوبی ممکن است مایل به قرمز شود و تا حدودی نیزتورم داشته باشد. این طبیعی است و به آرامی در طول زمان ناپدید خواهد شد. نتایج حداکثر درمان در حدود 5 – 6 هفته پدید می آید و غالبا به جلسات متعدد درمان نیاز است.. پس از درمان با مادون قرمز، با پماد ضد باکتری و گاز ناحیه عمـــل شده را برای به حداقل رساندن عفونت پوشش می دهند.

 آیا عوارض جانبی وجود دارد؟

گاهی اوقات ممکن است تجمع رنگدانه ای در بافت و یا سفید شدن پوست اتفــــــاق بیافتد اما شکل طبیعی پوست پساز 6-12 ماه از آخرین جلسه درمان بر خواهد گشت. از آنجا که جوهر مورد استفاده در تاتو کنترل شدهنیست برخی از بیماران تنها به پاکسازی جزئی حتی پس از چندینجلسه لیزر نیاز پیدا خواهند کـــــرد.

اشتراک گذاری:
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و در اختیار دکتر جوانبخت می باشد
طراحی: آریاوب