اسکار آکنه

آکنه شایع ترین بیماری پوستی است. اگرچه شایع است، اما اطلاعات دقیق در موردآکنه نادر است. همچنین از داشتن پوستی شفاف تر جلوگیری می کند. اطلاعات این سایت می تواند به درک شما از آکنه و چگونگی موفقیت آمیز درمان آن کمک کند.

چرا باید آکنه را درمان کرد؟

افسانه های آکنه به اندازه مشکلات پوستی رایج است، به عنوان نمونه (باید به آکنه اجازه داده شود که دوره خود را تمام کند) متخصصین پوست می دانند که اجازه دادن به آکنه برای اتمام دوره همیشه بهترین توصیه نیست. به این دلیل:

 • اگر درمان صورت نگیرد، در حین اینکه آکنه در حال بهبود است، لکه های تیره و اسکارهای دائمی بر روی پوست ظاهر می شوند.
 • درمان آکنه اغلب باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.
 • بسیاری از درمانهای موثر برای انجام در دسترس هستند.

 بیشتر زنان دچار آکنه می شوند اما مردان اکنه های شدید تری دارند تنها نوجوانان نیستند که دچار آکنه می شوند بلکه تعداد بسیاری از افرادهستند که درسنین 30، 40، 50 سالگی و فراتر از آن مبتلا شده اند. متخصصان پوست مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد اما متوجه این مطلب هستند که آکنه های قدیمی برای افراد حس نا امیدی را بهمراه دارد.

آکنه: علائم و نشانه ها

نشانه های آکنه

بسیاری از مردم فکر می کنند که آکنه فقط جوش است. اما کسی که دارای آکنه است می تواند هریک از این لکه ها را داشته باشد.

 

 • دانه های سرسیاه 
 • دانه های سر سفید 
 • پاپول جوش چرک دار(که بیشتر مردم آن را تحت عنوان همان جوش می شناسند)
 • کیست ندول .آکنه میتوانددرپشت،قفسه سینه،گردن،شانه ها،بازوهاوباسن ظاهرشود.

 

نشانه های آکنه می تواند بیشتر از لکه رخ دهد، مطالعات نشان می دهد که افرادی که دچار آکنه هستند میتواند موارد زیر را نیز داشته باشند:

 

 • عزت نفس پایین: بسیاری از افرادی که دارای آکنه هستند می گویند که وجود آکنه باعث می شود که آنها حس بدی نسبت به خود داشته باشند به دلیل آکنه، آنها نمی خواهند با کسی دوست شوند، مدرسه و کار را رها می کنند، بروی نمرات درسی تاثیر می گذارند و غیبت این افراد بخاطر وجود آکنه می تواند تبدیل به یک مشکل شود.
 • افسردگی: بیشتر افرادی که دارای آکنه هستند بیشتر از عزت نفس پایین رنج می برند.آکنه می تواند به یک وضعیت پزشکی به نام افسردگی منجر شود.افسردگی می تواند به اندازه ای بد باشد که افراد مبتلا را به خودکشی سوق دهد، مطالعات بسیاری نشان داده است که نوجوانانی که باور دارند که آکنه آنها بسیار بد است به احتمال قوی آنها را نیز به فکر خودکشی انداخته است.
 • لکه های سیاه بر روی پوست: این لکه هاهنگامی که آکنه بهبود می یابد ظاهر می شوند. ممکن است ماه ها یا سالها طول بکشد تا لکه های سیاه ناپدید شوند.
 •  اسکارهای (دائمی): افرادی که دچار کیست و ندول های آکنه اند اغلب زمانی که آکنه در حال بهبود است متوجه اسکار می شوند. اما می توانید از وقوع این اسکارها جلوگیری کنید. اگر بین 8 و 12 سالگی دچار آکنه شدید، حتما به یک متخصص متخصص پوست برای درمان مراجعه کنید. اگر کسی در خانواده شما مبتلا به کیست و ندول های آکنه بوده و اگر شما هم وجود آکنه را در صورت و اندام خود مشاهده کردید، حتما باید به متخصص مراجعه کنید. درمان آکنه قبل از آنکه کیست و ندول ظاهر شود، می تواند از بروز زخم جلوگیری کند.

 

آکنه: تشخیص، درمان وعوارض

چگونه متخصصین پوست آکنه را تشخیص می دهند؟

برای تشخیص آکنه، متخصص ابتدا پوست شما را، برای اطمینان از وجود آکنه، معاینه می کند. چون بیماری های دیگر پوستی هستند که شبیه به آکنه اند.

اگر به آکنه مبتلا باشید پزشک شما موارد زیر را انجام می دهد:

آکنه را درجه بندی می کند، آکنه درجه 1 خفیف است و درجه 4 شدید.

چگونه متخصصین پوست آکنه را درمان می کنند؟

امروزه،درمان های موثر برای آکنه وجود دارد. این بدان معنی نیست که هر درمان آکنه ای برروی هر فرد مبتلاء موثر واقع می شود. اما این به آن معنا ست که تقریبا هرمورد آکنه را می توان کنترل کرد.

افراد دارای آکنه خفیف چند ضایعه دارند که این لکه ها ممکن است سرسفید، سرسیاه، کورک، و یا جوش چرکی (جوش های قرمز رنگ) باشند. بسیاری از مردم آکنه خفیف را بوسیله محصولات قابل خریداری بدون نسخه را درمان می کنند.محصولی که حاوی پراکسیدبنزوئیل یا اسید سالیسیلیک است اغلب قابلیت پاک کنندگی پوست را دارند. این بدان معنی نیست که آکنه به مدت یک شب از بین می رود.

به رغم این ادعاها، درمان آکنه یک شبِ نیست، درمان در خانه نیاز به 4 الی 8 هفته دارد تا بتوان بهبود را مشاهده کرد. بعد از آنکه آکنه پاک شد، باید همچنان به محافظت از پوست ادامه داد که پوست مجدد جوش نزند.

اگر تعداد آکنه، کیست یا ندول در پوست شما زیاد است، بدون تجویز پزشک، تهیه دازو بی فایده است. اگر می خواهید پوستی روشن تر داشته باشید، باید برای معاینه نزد متخصص پوست بروید. متخصصین پوست انواع درمان زیر را ارائه می کنند:

درمان آکنه پوست: بیشتر درمان های آکنه به پوست اعمال می شود. متخصص پوست شما ممکن است این را درمان موضعی بداند. درمان های موضعی بسیاری از آکنه وجود دارد. برخی از این درمان های موضعی به از بین بردن باکتری کمک می کنند. برخی دیگر به کاهش چربی کمک می کنند.داروی موضعی ممکن است حاوی رتینوئید بنزوئیل پراکسید که مقدار آن را پزشک باید تجویز کند، آنتی بیوتیک و یا حتی اسید سالیسیلیک باشد. متخصص پوست شماتعیین خواهد کرد که شما به چه چیزی نیاز دارید.

درمان آکنه تمام بدن: وقتی که آکنه قرمز و متورمی دارید به دارویی که در تمام نقاط بدن کارایی دارد احتیاج است. به این نوع درمان معمولا برای درمان کیست و ندول های آکنه نیاز است. متخصص پوست ممکن است یک یا بیشتر از این موارد را تجویز کند:

 

 • آنتی بیوتیک ها (که به از بین بردن باکتری ها و کاهش التهاب کمک می کند.) 
 • قرص های ضدبارداری و دارو های دیگری که بر روی هورمون ها اثر می گذارند (می تواند برای زنان مفید واقع شوند.
 • (ایزوترتینوین (تنها درمانی که روی تمامی انواع آکنه تاثیر می گذارد).

 

 روش های درمان آکنه: پزشک ممکن است آکنه را باروشی که قابل انجام در مطب درمان کند. این درمان ها عبارتند از:

 

 • لیزر و دیگر درمان های اشعه ایی: این دستگاه ها باکتری و التهاب آکنه را کاهش می دهند. پزشک می تواند تعیین کند که آیا این نوع درمان می تواند مفید باشد یا خیر.
 • لایه برداری شیمایی: نمی توانید لایه برداری شیمیایی ای که است که متخصصین پوست انجام می دهند را خــــریداری کنید. متخصصین پوست از لایه برداری های شیمیایی برای درمان 2 نوع آکنه استفاده می کنند- دانه های سرسیاه و پاپول.
 • حذف آکنه: برای از بین بردن یک کیست بزرگ آکنه پزشک ممکن است از روشی با عنوان "جراحی" استفاده کند.این روش زمانی کاربرد داردکه کیست به داروپاسخ نمی دهد. همچنین به خلاصی ازدردوشانس اینکه که کیست اسکار را ترک کند، کمک می کند. اگر مجبور به حذف کیست به صورت فوری هستید ممکن است پزشک به کیست تزریق کند.

 

پیامد

انتظاربرای رفع آکنه به خودی خود میتواندخسته کننده باشد. بدون درمان،آکنه میتواند باعث زخمهای دائمی،عزت نفس پایین،افسردگی،واضطراب شود.

برای جلوگیری ازاین پیامدها متخصصین پوست مردم را به درمان آکنه توصیه می کنند. هنگامی که پوست از آکنه عاری می شود،درمان بایدادامه پیدا کند. ادامۀدرمان ازجوش زدنهای جدید جلوگــــــیری می کند.متخصص پوست به شما خواهد گفت که چه زمان باید درمان را متوقف کرد.


آکنه:نکاتـــــــــــــی برای مدیریت آکنــــــــــــه

متخصصین پوست اغلب نکات زیر را به کسانی که دچار آکنه هستند گوش زد می کنند.

 

 1. برای خلاص شدن از آکنه آن را فشار ندهید.درمان آکنه طول میکشد تا اثر خود را نشان دهد. درحالی که منتظر این هستید که آکنه درمان شود،وسوسۀ فشار آکنه به منظور خلاصی از آن وجود دارد.فشردن آکنه آن را بدتر می کند.حتی میتواند سبب اسکارآکنه دائمی شود. این دلیلی است که متخصصین پوست به بیماران خود که مبتلا به آکنه هستند گفته می شود که آکنه را به هیچ عنوان نفشارند، نکنند، دست کاری نکنند.
 2. برای خلاصی از آکنه برنزه نکنید. تلاش برای رهایی از آکنه بوسیله برنزه کردن به اندازه ای که فکر می کنید ایمن نیست. تحقیقات نشان داده است ، افرادی که بصورت مصنوعی برنزه می کنند، خطر ابتلاء به ملانوم " مرگبارترین سرطان پوست تا درصد 75" را افزایش می دهند. برنزه شدن ازنورخورشیدنیزخطرابتلابه سرطان پوست راافزایش میدهد. همچنین برنزه کردن موجب چین وچروک ولکه ها می شود. و بسیاری از درمان های آکنه سبب افزایش حساسیت پوست نسبت به نور یو وی UVمی شود.هم خورشیدو هم برنزه کردن های مصنوعی،اشعه ماوراءبنفش منتشرمیکنند. اگر در حال درمان آکنه هستید،برنزه شدن میتواندباعث قرمز شدن پوست،دردو ریزش پوست شود. به جای برنزه شدن چه کاری می توانید انجام دهید؟متخصصین پوست به درمان آکنه توصیه می کنند. بسیاری ازدرمانهای آکنه موثروجوددارد.
 3. آکنه خود را درمان کنید. به لطف پیشرفت های تحقیقاتی، تقریبا در تمامی موارد آکنه قابل کنترل است. اگر شما نمی توانید درمانی را که موثر باشد پیدا کنید متخصص پوست می تواند به شما کمک می کند.
 4. با پوست خود با ملایمت رفتار کنید. شستشوی پوست آکنه را از بین نخواهد برد. مالش موجب تحریک پوست و بدتر شدن آکنه می شود.

 

اشتراک گذاری:
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و در اختیار دکتر جوانبخت می باشد
طراحی: آریاوب